Jin - jang

Záakladom každého systému vo východnej filozofií je Jin-Jang. Takisto aj v systéme Zhong Yuan Qigongu je to jeden z pilierov pri liečení.

Jin symbolizuje ženský princíp, chlad, zemskú energiu. Ak ho majú ľudia nadbytok tak zvyčjne majú problémy s kĺbmi, bolesti.

Jang je mužský princíp, teplo, vesmírna jemnejšia energia. Keď sme malí tak na začiatku máme veľa jangovej energie a aj vysokú schopnosť regenerácie. Neskôr sa nám v tele energie vyrovnajú a starnutím nám pribúda Jinova energia. Je to spôsobené tým, že sa nachádzame v zemskom poli - ktoré ma jinovú podstatu a bežný ľudia sa nezaoberajú náberom jemnejšej Jangovej energie.

Pri liečení využívame túto podstatu. vieme približne aká má byť energia na danom mieste, keď je miesto zdravé. Akonáhle tam je veľa tepla alebo chladu tak tento nadbytok musíme odstrániť a nahradiť tým čo tam chýba.

Na to aby sme vedeli správne diagnostikovať jednotlivé miesta a na základe danej diagnostiky aj účinne a efektívne liečiť treba veľa cvičiť Zhong Yuan Qigong.